When the Colts have the ball

Quarterback plus No. 1 overall pick Andrew Luck is coming off his best game as a pro, completing 30 of 48 pass attempts for one NFL newcomer log 433 yards with two touchdowns and no interceptions as a passer rating of 105.six in the 23-20 conquer over the Dolphins. On the season, Luck namely?at first the likes of Alex Smith, Joe Flacco, Andy Dalton plus accompany rookies Russell Wilson, Robert Griffin,plus Ryan Tannehill and well above all Gabbert plus Weeden. The Colts crime flows through Reggie Wayne, who leads the NFL in targets (101), receptions (61) plus receiving yards (835),offensive playing with a prehttp://all-channels.com/phpadmin/nflcn07.htmsent quarterback plus in a new provocative system. Donnie Avery plus T.Y. Hilton have begun to cater a deep threat factor to the passing crime,notwithstanding Avery namely"questionable"as Thursday night's game with a hip harm.

Fifth-round running back Vick Ballard has never only pushed Mewelde Moore off the roster with his ability to deal third-down responsibilities, he could supplant first-round pick Donald Brown as the No. 1 fellow in the backfield. Ballard is averaging 4.1 yards per carry and has five receptions as 73 yards with a gravity-defying touchdown as a recipient out of the backfield in the last three games,forever Colts wins. Jacksonvillcheap mlb jerseyse's defense is not quite appealing by defending the run alternatively pass (they currently rank 25th in DVOA against the pass,and are 28th against the flee only with safety Dwight Lowery (ankle) ruled out, cornerbacks Rashean Mathis (groin) plus Derek Cox behind at fewer than 100 percent and the Jaguars boasting a league-low eight sacks aboard the season, the Colts will feasible ride Luck's hot hand on Thursday night.

[]

How it could go: Everyone in the Jaguars building needs a overcome this week. They're 1-7 aboard the season, have lost five straight and Thursday night's game against the Colts will be the only phase they'll be aboard maximalwholesale nike nfl jerseys cheap phase this season. New employer Shad Khan was at again blowout loss by home aboard Sunday and if things do not amend sweeping changes could be coming surrounded that organization. A Jaguars vanquish would never be a major surprise, as the Colts have never blown the doors off anyone opponent during their 5-3 begin five wins that have come at 1 mean of?just three.eight points. If any crew namely primed as a letdown, it would be the Colts. They rallied around each afresh in the wake of Pagano's diagnosis as one emotional 30-27 vanquish over the Green Bay Packers in Week 5 and were blown out 35-9 the following Sunday by the New York Jets. This past Sunday's ocheap nike nfl jerseysvercome over the Dolphins was equally emotional, as Pagano never only attended the game,merely he addressed the club afterwards onward heading off to a second circuitous of chemotherapy.

With a short week, mounting injuries aboard both sides of the ball, the Colts may be susceptible to a letdown game. The Colts are a much better team than the Jaguars right immediately and with over two dozen players, including Luck plus veterans such as Robert Mathis, this week in advocate of Pagano, I enumerate the Colts do equitable enough against the Jaguars to overcome plus use the mini-bye week to get healthy as Week 11's date with the New England Patriots.
nfl jerseys outlet
HABERLER
 

Hukuki Yardım Portalı

Vatandaşlar için genel dava türleri hakkında önemli ve işlevsel bilgiler, Dava takip usulleri, Örnek dava dilekçeleri... Önemli davalarla ilgili bilmeniz gerekenler.

 

ÖNALIM (ŞUFA) DAVALARI

 

GENEL UYGULAMA AÇIKLAMALARI

ÖNALIM davası açmak için dilekçe yazmalısınız. Dilekçe örneği AŞAĞIDA sunulmuş olup, "PARANTEZ İÇERİSİNDE BÜYÜK HARFLERLE YAZILMIŞ KISIMLARI KENDİ BİLGİLERİNİZLE DEĞİŞTİRİR VE DİĞER ALANLARDA KENDİ DURUMUNUZA UYGUN UYARLAMALAR YAPAR İSENİZ" uygun bir dilekçe yazmış olursunuz.

Türk Medeni Kanununun 733. maddesine göre Önalım davasında üç aylık ve iki yıllık olmak üzere iki ayrı hak düşüm süresi vardır. Paydaşın 3. kişiye yaptığı satışın alıcı veya satıcı tarafından noter aracılığı ile diğer paydaşa bildirilmesi halinde 3 aylık hak düşüm süresi içerisinde önalım hakkı kullanılabilinir. Alıcı veya satıcı satıştan sonra noter aracılığı ile satış işlemini diğer paydaşa hiç bildirmezler ise her halükarda satışın üzerinden 2 yıl geçmesi ile yasal önalım hakkı düşer. Hak düşüm sürelerinden biri geçtikten ve dolayısıyla hak düşüme uğradıktan sonra yasal önalım hakkını kullanma imkânı kalmamaktadır.

Davacı dilekçesinde yeni tapu malikini davalı olarak göstermelidir.

     Önalım davalarına bakma görevi Asliye Hukuk Mahkemesine aittir. Dava Asliye Hukuk Mahkemesinde açılmalıdır.

Önalım davası dava konusu taşınmaz malın bulunduğu yer mahkemesinde açılmalıdır. Bu yetki kuralı kamu düzeni ile ilgili olup kesin niteliktedir

Mahkemece dava konusu taşınmazın tapu kaydı tedavülleri ile birlikte ve son işlem akit tablosuyla birlikte tapudan getirtilmeli ve ayrıca tapudan dava konusu işlem nedeniyle davalının ödediği satış bedeli, tapu harç ve masrafları ayrı ayrı dökümlü gösterilmek suretiyle istenmelidir.

Bu tür davalarda davalı alıcının tapu masraflarını ve vergilerini az ödemek için taşınmazın satış bedelini tapuda az gösterdikleri yolunda muvazaa iddiası dinlenmez. Ancak davacının önalım hakkının engellenmesi amacıyla tapu bedelinin yüksek gösterildiği yolunda bir iddiası var ise bu iddia dinlenir ve her türlü delille kanıtlanabilinir.

Davacının Mahkemenin verdiği süre içerisinde belirtilen yere satış bedeli ile tapu harç ve masraflarını ödemeye özen göstermesi zorunludur. Bu paralar verilen kesin mehil içerisinde belirtilen yere ödenmediği takdirde önalım davasının reddine karar verilmesi gerekir.

Dava sonunda verilen karara karşı yasal temyiz süresi içresinde temyiz yoluna başvurma hakkınız bulunmaktadır.

 

 

( ŞUFA (ÖNALIM) DAVASI DAVA DİLEKÇESİ ÖRNEĞİ )


( ASLİYE HUKUK ) Mahkemesi'ne (AYVALIK)

Davacı: (AHMET AK YENİ MAHALLE GEÇER SOKAK NO:27 AYVALIK).

Davalı: (MEHMET KARA ESKİ MAHALLE SERÇE SOKAK NO:30 AYVALIK).

Dava: Önalım (Şufa)

Dava Değeri : ( 5.000 TL )

Maddi Sebepler:
1) Dava konusu ( AYVALIK) İlçesi, (KAYADİBİ) Köyü, ( 123 ) ada, ( 234 ) parsel numaralı taşınmazın (½ Sİ) benim adıma, (½ Sİ MUSTAFA AK) adına tapuda kayıtlı idi. Dava konusu taşınmazın ( MUSTAFA AK ADINA OLAN ½ HİSSESİ BU KİŞİ TARAFINDAN DAVALI MEHMET KARA’YA  ) 5.000 TL. bedel karşılığısatılarak tapuda devredilmiştir.

2) Yasal süresi içerisinde kanuni önalım hakkımı kullanmak istiyorum. Dava konusu taşınmazın önceki paydaşı tarafından davalıya satılan payının satış bedeli ve tapu masraflarını Mahkemece belirlenecek yere verilecek süre içerisinde yatırmaya hazırım. Önalım bedeli bu şekilde ödemek suretiyle dava konusu taşınmazın davalı adına olan payının tapuda adıma kaydedilmesini istiyorum.

Hukuki Sebepler: TMK İlgili Hükümleri.

Deliller: Tapu kayıtları, akit tablosu vs. deliller.

Sonuç İstem: Davalının Dava konusu ( AYVALIK) İlçesi, (KAYADİBİ) Köyü, ( 123 ) ada, ( 234 ) parsel numaralı taşınmazda önalım hakkımın kullandırılarak satış bedeli ve tapu masrafları tarafımdan karşılanmak suretiyle davalı adına olan kısmının tapusunun iptali ile adıma tapuya tesciline,  avukatlık ücreti ve yargılama giderlerinin davalıdan alınarak tarafıma verilmesine karar verilmesini en derin saygılarımla arz ederim. (10.10.2011)

Davacı (AHMET AK)

 

 
 
 

GÖREVLİ VE YETKİLİ MAHKEME

E-Kitaplar portalında yayınlanan bu elektronik kitap, görev ve yetki mevzuatını bir arada sunmakta olup, ayrıca dava türlerinin hangi yerlerdeki hangi mahkemelerinde açılabileceğini ve görülebileceğini gösteren bir tabloyuda içermektedir.

TCK USUL UYGULAMA TABLOSU

TCK da düzerlenen suçları, madde ve fıkralarıyla , görevli mahkemesi, uzlaşmaya tabi olup olmadığı, adli kontrol veya tutuklamanın mümkün olup olmadığı, istinabe yasağına ve müdafii tain zorunluluğuna tabi olup olmadığı ve zamanaşımı süresi bir tablo şeklinde gösteren çalışma hukuki bilgiler portalında yayınlandı..

TCK ARTIRIM, İNDİRİM VE İLGİLİ MADDELER TABLOSU

Hukuki bilgiler portalında yayınlanan TCK da düzenlenen suçların madde ve isimlediyle bu suçların artırım, indirim ve cezasızlık maddeleri ile ilgili maddelerden oluşan tablonunun uygulayıcılara kolaylık sağlayacağı düşüncesindeyiz .

HUKUKİ YARDIM GÜNCELLENDİ

Vatandaşların hukuki sorunlarını değerlendirmede ve çözmede önemli katkılar sağlayacak bilgiler güncellenerek kullanıma sunuldu.

MİRAS PAYLAŞTIRMA E_KİTABI YAYINLANDI

Kanuni miras payları ve mirascılık belgesi davaları hakkındaki e_kitap kullanıma sunuldu.

YARGICILAR 2011
gunes iletisim ajansi